1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Girişimci olmak isteyenler için ibretlik olaylar

Girişimci olmak isteyenler için ibretlik olaylar

Girişimci olmak isteyenler için ibretlik olaylar

Bu konuda girişimci olmak isteyenler için ibretlik olaylar ve bu olayların sonuçlarından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Girişimci olmak motivasyon gerektiren bir konu. Eğer bir kişi o işe girerken motivasyonu yerinde olmazsa yeterince başarılı olamayabilir. Bu konuda başarılı olmak adına çok iyi çalışma yapmak, bir işe iyi adapte olmak gerekiyor. Bu konuda girişimcilerin yapmaması gereken hatalardan bahsederken bu hataları yaşanmış örneklerle açıklayacağız.

Girişimci olmak isteyenler için ibretlik olaylar

Girişimcilerin ders alması gereken ve buna göre girişim yapması gereken konulardan birisi Sony ve Nintendo’nun yaşadığı durum olmakta. 90’lı yıllar, oyun konsolları açısından oldukça canlı geçen bir dönem. Bu dönemde günümüzdeki gibi birkaç oyun konsolu değil onlarca farklı oyun konsolu bulunuyor. Kısacası o dönem büyük bir rekabete ev sahipliği yapıyor.

Bu rekabetin arasından çıkıp ortak olmak isteyen iki şirket olan Sony ve Nintendo, bir oyun konsolu yapma kararı alıyor. Beraber geliştirilen bu konsol, Sony’nin de bu alana girme konusunda bir başlangıcı oluyor. Nintendo ve Sony, bu proje üzerinde büyük emekler harcıyor ve sonunda projeyi istenilen kıvama getiriyorlar. Nintendo, bu projeden ayrılma kararı alıyor ve kendi oyun konsolunu geliştirmeye karar veriyor.

Sony, bu proje ile başbaşa kalınca projeyi çöpe atmak yerine bu projeyi değerlendirmeye ve geliştirmeye karar veriyor. Çünkü proje için bir miktar para harcandı, Sony emeğin çöpe gitmesini istemedi. 1994 yılında Sony’nin bu projeyi geliştirip yayınladığı oyun konsolu PlayStation 1 oldu. Yani PlayStation ilk olarak Nintendo ile birlikte geliştirilen bir oyun konsolu olarak yer alıyordu.

PlayStation 1 oyun konsolu Nintendo’ya göre oldukça popüler olmuştu. 100 milyonun üzerinde satış başarısı yakalayan oyun konsolu, Nintendo’nun ürettiklerine göre oldukça başarılıydı. Firma, bu olaydan sonra projeden ayrıldığına pişman olmuş olmalı.

Girişimci olmak isteyenler için ibretlik olaylar

Yaşanan olaylardan birisi de Sony tarafından meydana geliyor. Sony, 1946 yılında Japonya’da kurulan bir şirket. 70’li yıllarda VHS formatı bulunuyordu. Sony, bu formatın daha iyisini üretmek için çalışmalara başladı ve Betamax’ı üretti. Betamax, hem daha ince hem de daha kaliteli bir görüntüye sahipti. Pek çok müşteri Sony’nin ürününü beğenmişti.

Sony, o yıllarda uyguladığı sıkı politikalar sebebiyle ürün beğenilse dahi kullanılmamasına sebep olmuştu. Örneğin VHS halka açık iken Betamax bazı şartlar ile birlikte kullanılabiliyordu. Bundan dolayı proje yeterince başarılı olmadı.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap