1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Gigabyte girişim tarihi

Gigabyte girişim tarihi

Gigabyte girişim tarihi

Günümüzde pek popüler olmasa da geçmişte çok popüler olan Gigabyte girişim tarihi ile de oldukça ünlü bir markaya sahip bir firma olarak yer alıyor.

Gigabyte, ülkemizde anakart, ekran kartı, bilgisayar, monitör ve bazı bilgisayar bileşenleri satan bir marka olarak karşımıza çıkıyor olsa da geçmişte yaptığı ve adından söz ettiren projeleri ile ön plana çıkan bu marka günümüzde Türkiye piyasasında daha az ürün ile karşımıza çıkıyor fakat markanın Asya piyasasında daha çok ürün sattığı biliniyor. Hatta bilinirliği o kadar azaldı ki günümüz nesli bu markayı neredeyse tanımıyor hale geldi. Gigabyte hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor.

Gigabyte girişim tarihi ve başarısı

90’lı yıllar, teknoloji sektörünün oldukça renkli olduğu zamanlardı. O zamanlar günümüzdeki gibi bir tekelleşme söz konusu değil, çünkü bilgisayar teknolojisi yeni yeni gelişiyordu. 70’li yıllarda kişisel bilgisayar kavramı ortaya çıkmaya başladığında henüz insanlar buna gülüyordu fakat günümüzde kısa sürede geldiğimiz nokta muazzam seviyede.

90’lı yılların renkli olmasının sebebi o yıllarda pek çok ekran kartı firmasının olması ve pek çok markanın yer alıyor olması. Günümüzde AMD ve NVIDIA ekran kartı işlemcisi üreten iki firma yerine birden fazla ekran kartı firması bulunuyordu. Bu bakımdan oldukça canlı bir dönemdi.

Gigabyte girişim tarihi

1986 yılında Tayvan’da kurulan şirket, 90’lı yılların ortalarına kadar diğer firmalara destek amaçlı donanımlar üretti. İlerleyen yıllarda ekran kartı piyasasına girme kararı alan Gigabyte, diğer firmalardan ekran kartı çipi alıp kendi ekran kartı modellerini üretiyordu. Günümüzde ASUS ve MSI gibi firmaların NVIDIA ve AMD ekran kartı çipini kullanması gibi.

90’lı yılların ilerleyen dönemlerinde AMD, Intel’in soketini kullanmak yerine kendi soketine geçtiği için anakart yapısında da bir değişiklik yaşandı. Bu da Intel’i kızdıran bir durum oldu. Intel, anakart üreticilerine baskı yapıp AMD’ye anakart üretmemelerini söylüyordu. Gigabyte ise Intel’e anakart üretirken Intel ile aralarının bozulmaması için AMD’ye de gizli gizli anakart üretimi yapıyordu.

AMD, bu baskılara daha fazla dayanamayarak AMD’ye dava açtı ve davayı başarıyla kazandı. Yaşanan bu olay sonrasında anakart üreticileri rahat bir nefes alarak hem Intel hem de AMD’ye anakart üretmeye başladı. Gigabyte geçmişte daha çok donanım üretiyor olsa da günümüzde ekran kartı ve anakart modelleri ile daha çok tanınan bir firma olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap