bilgisayargenel

Flash Bellek Virüsü Temizleme (Resimli Anlatım)

Çok büyük sorunlardan birisinin çözümü olan flash bellek virüsü temizleme resimli anlatım konumuz ile sizleri bu sorundan kurtarmak istiyoruz. Türkiye genelinde artık bilgisayar kullanım oranları yavaş yavaş %90 boyutlarına geldi. Hal böyle olunca da yardımcı hafıza ürünlerinin kullanımı da ciddi manada yükselme gösterdi diyebiliyoruz.

Flash bellek virüsü temizleme, en çok kullandığımız ve aslında bilgisayarları da en çok riske atan unsurlardan birisi. Öyle ki son dönemde çıkan bir USB virüsü nedeni ile kullanıcıların önemli bir kısmı isyanda. Hal böyle olunca da bizler şimdi elimizden geldiğince sizleri alternatifler ile alakalı bilgilendireceğiz.

Flash Bellek Virüsü Nedir?

Flash bellek virüsü, taşınabilir bellek cihazlarınıza bulaşan ve takılan her bilgisayara bulaşan, dosyalarınızı gizleyen ve hatta bozan bir virüs çeşididir.

%100 kötü amaçlı olarak geliştirilen ancak verilerinizi başkasına aktarma noktasında çalışmayan bu virüs, flash belleklerin kullanım ömrünü çok ciddi manada kısaltıyor. Hal böyle olunca da bu virüsün bulaştığını anladığınız an itibari ile en kısa süre içerisinde virüsü temizleme yoluna gitmeniz de ayrıca önem arz eden unsurlardan birisidir. Şimdi alternatif bilgiler ile bu virüsten nasıl kurtulacağınız noktasına gelelim.

Flash Bellek Virüsü Nasıl Temizlenir?

Sizlere aşağıda sunacağımız yöntem, doğru uygulandığı takdirde usb virüsü temizleme işlemini en kesin şekilde sağlıyor ve sizi kurtarıyor. Ancak yapacağınız en ufak bir yanlışlık, flash belleği kullanılamaz hale getirebilir ve bu neden dolayısı ile aşamaları dikkatli bir şekilde okuyarak uygulamak önemlidir.

1-) Öncelikle virüslü flash belleğinizi bilgisayarınıza takın. Akabinde BİLGİSAYARIM kısmına girerek sürücünün hangi harf ile işaretlendiğine bakın. CMD kullanacağımız için lazım olacak.

2-) İkinci aşamamızda bilgisayarın başlat menüsüne tıklıyoruz ve arama kısmına “CMD” yazıyoruz. Yazdıktan sonra sol kısımda “KOMUT İSTEMİ” seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Bu komut istemi üzerine sağ tıklayarak YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR diyoruz ve çıkan uyarıya EVET diyerek cmd komutları ekranını açıyoruz.

Flash Bellek Virüs Temizleme

3-) Şimdi ilk maddemizde flash belleğin bilgisayarım kısmında hangi harf konumunda olduğuna bakın demiştik. CMD ekranında öncelikle bu harf komutunu aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere harf ve iki nokta üst üste (ÖRN E:) olarak yazıyoruz ve komut istemi bizi otomatik olarak o sürücü ile alakalı işlemler için bir alt satıra E:\> istemcisine aktarıyor.

USB Virüsü Temizleme

4-) Bu ekranda ilk olarak -s -h /S /D *.* kombinasyonunu yazıyoruz. KOPYALA + YAPIŞTIR yaparak Windows 10 bilgisayarlarda direk yapıştırabilirsiniz ve enter tuşuna basın. Akabinde biraz bekleyeceğiz ve CMD flash bellek üzerinde biraz inceleme gerçekleştirecek. Akabinde istemci bir alt satışa geçip durduğunda E:\> yazıyoruz. Bu yazımdan sonra görüntü aşağıdaki görselde yer aldığı gibi olmalıdır.

CMD ile Flash Bellek Virüsü Temizleme

Bu ekranı gördükten sonra virüs temizleme işlemi tamamlanacak ve CMD ekranında flash bellek ile alakalı tüm DOS komutlarından çıkmış olacaksınız. Bunun dışında antivürüs programları ile de kapsamlı bir tarama yapabilirsiniz.

Tilki Editör

Deneyimli bir Tilki.net yazarı. Montaj uzmanı ve web sitesi yazılımcısı olarak uzun süreler görev yaptı. Ayrıca sosyal medya danışmanlığı alanında da ajanslar düzeyinde hizmetler sundu. Şimdi deneyimlerini sizler için paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu