1. Ana Sayfa
  2. Genel İnceleme Haberleri
  3. Factorio oyun incelemesi

Factorio oyun incelemesi

Factorio oyun incelemesi

Bu konuda siz değerli kullanıcılarımız için Factorio oyun incelemesi yapıp bu oyun hakkındaki görüşlerimizi paylaşacağız.

Günümüzde simülasyon tarzında geliştirilen birçok oyun bulunuyor. Bu oyunlardan bazılarını söylemek gerekirse Satisfactory, Minecraft, Rimworld ve Stonehearth olarak açıklanabilir. Her oyunun kendine özgü bir mekaniği ve kendine özgü sistemleri olabilir. Örneğin Satisfactory ve Factorio oyunu fabrika kurma ve otomasyona ağırlık veren oyunlar arasında yer alıyor. İki oyunun arasındaki fark Factorio 2 boyutlu bir oyun iken Satisfactory 3 boyutlu dünyada bu imkanı sunuyor.

Factorio oyun incelemesi

Factorio incelemesine geçmeden önce oyundan kısaca bahsetmek istiyoruz. Factorio, 21 Şubat 2016 yılında piyasaya sürülen ve o tarihten bu yana gelişen bir oyun. 2020 yılının sonuna doğru tam sürümü yani 1.0 sürümü çıkarılan oyun, yeni güncellemeler ile büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Factorio oyununun geliştirici ekibi zaman zaman oyuncular ile iletişim kurarak oyun hakkında bilgi veriyor, oyunun geleceği hakkında konuşuyor. Bu da oyunun ne kadar önemsendiğini gösteren bir durum.

Oyunun grafiklerini gören birçok kullanıcı oyunun retro grafiklerine sahip olduğunu ve pek güzel görünmediğini söylese de oyunu oynamaya başlayan kullanıcılar oyundan çıkamadığını, oyununu bağımlılık yaptığını söylüyor. Denemiş bir kişi olarak söylüyoruz ki bu kısmen doğru bir deyim. Genellikle oyunu ilk defa oynayanlar bu durumu yaşıyor.

Factorio oyun incelemesi

Oyun, fabrika kurma ve bu fabrikayı otomasyon ile birlikte yönetmeyi hedefliyor. Yani kullanıcılar işleri otomatikleştirmeye ve yeni araştırmalar yaparak daha iyisini üretmeye çalışacak. Oyunun amacı roket üreterek gezegenden kurtulmak. Bunun için yapılması gereken pek çok araştırma bulunuyor.

Oyuna yeni başlayan bir kullanıcı öncelikle maden toplamalı. Topladığı madenleri ısıtmalı ve yeni ürünler geliştirmeli. Maden toplamak için oyunda maden makinesi bulunuyor. Bu makinenin çalışması için kömür gerekiyor. Kullanıcı başlangıçta kömür ile bu işi yapsa da ilerleyen zamanlarda elektrik çağına geçerek işleri daha kolay hale getirebiliyor. Bantlar, taşıyıcılar, lambalar, demir yolları ve daha fazlası oyunda harika bir ahenk oluşturuyor.

Oyunun grafiklerinden bahsetmek gerekirse daha önce de söylediğimiz gibi oyunun grafikleri retro tarzı grafiklere sahip. Kullanıcılar oyunu gördüğünde atari oyunu gibi olduğunu söyleyebiliyor. Oyunun grafiklerine göre yorum yapan pek çok kullanıcı az önce de bahsettiğimiz gibi oyunu oynadıktan sonra kararından geri dönüyor ve oyuna bağımlı hale geliyor. Oyunu deneyimlemek isteyenler demo sürümünü oynayarak test edebilir.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap