1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Facebook’ta nasıl reklam verilir?

Facebook’ta nasıl reklam verilir?

Facebook'ta nasıl reklam verilir

Facebook’ta nasıl reklam verilir?” sorusu Facebook sayfasını veya firmasını güçlendirmek isteyen kullanıcılar tarafından merak ediliyor.

Facebook, günümüzün en büyük sosyal medya mecralarından birisi haline gelmiş durumda. 2004 yılında The Facebook adı ile kurulan bu ağ, kısa sürede büyüyerek binlerce kullanıcıya ulaştı, sonrasında milyonlarca ve şimdi milyarlarca kullanıcıya hitap ediyor. Öyle ki şu anda bu platformda dünya nüfusunun ¼’ünden daha fazla aktif kullanıcı Facebook’ta.

Bazı kullanıcılar Facebook’un daha fazla imkanından yararlanmak için platform içerisinde reklam vermek isteyebiliyor. Bu konuda siz değerli kullanıcılarımız için Facebook’ta nasıl reklam verileceğini sırasıyla anlatacağız.

Facebook’ta nasıl reklam verilir?

Facebook’ta veya Facebook’a ait diğer sosyal platformlarda reklam vermek için bir gönderinin oluşturulması gerekiyor. Bildiğiniz üzere Facebook’ta gezerken kullanıcılar sponsorlu gönderiler ile karşılaşabiliyor. Bunlar aslında bir gönderi. Bir kullanıcının Facebook gönderisini öne çıkarması için öncelikle sponsorlu olarak yayınlanacak gönderiyi özenli bir şekilde paylaşması gerekiyor.

Reklam yapmanın pek çok yolu var fakat biz bu konuda gönderiyi öne çıkarmaktan bahsetmek istiyoruz. Bir gönderi paylaşıldıktan sonra gönderinin sağ alt köşesinde “Gönderiyi Öne Çıkar” butonu yer alacak. Bu butona basılması gerekiyor. Kullanıcılar butona bastıktan sonra gönderiyi öne çıkarma ekranı ile karşılaşacak.

Facebook'ta nasıl reklam verilir

Bu ekranda hedef, düğme, özel reklam kategorisi, hedef kitle, süre ve bütçe gibi detaylar yer alıyor. Sağ kısımda da reklam önizlemesi ve özet bulunuyor. Kullanıcılar yaptıkları değişimden sonra sağ kısımdan özet bilgileri alabilir, reklamın nasıl görüneceğini anlayabilir. Öncelikle hedef kısmından başlayalım. Hedef kısmı kullanıcıların nereye yönlendirileceğini açıklar. Genellikle otomatik bir şekilde ayarlı oluyor. Sayfa sahibi ister daha fazla etkileşim almak için ister daha fazla mesaj almak için bu seçeneği manuel olarak ayarlayabilir.

Alt kısımda düğme sekmesi bulunuyor. Düğme sekmesinde kullanıcılar mesaj gönderme, WhatsApp mesajı gönderme veya düğme eklemeden sponsorlu gönderi ekleyebiliyor. Bir alt kısımda yer alan özel reklam kategorisi siyasi durumlar için eklenmiş bulunuyor ve kimlik doğrulaması gerektiriyor.

Facebook’ta nasıl reklam verilir?” konumuzun devamında bilinmesi gereken alanlardan birisi de hedef kitle olmakta. Hedef kitle sayfayı en iyi şekilde yansıtmalı ve buna göre belirlenmeli. Süre kısmı, reklamın kaç gün gözükeceğini belirtirken bütçe reklam için toplamda ne kadar para harcanacağını açıklar. Kullanıcılar reklam alanları kısmından Facebook, Messenger ve Instagram’ı seçerek daha fazla kişiye ulaşabilir. Ödeme yöntemi kısmından bakiye ekledikten sonra “Gönderiyi Şimdi Öne Çıkar” butonuna basılır ve artık reklam hazır.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap