1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Facebook, Clubhouse Benzeri Odalar Kuracak

Facebook, Clubhouse Benzeri Odalar Kuracak

featured

Ünlü sosyal medya uygulaması Facebook yeni özelliğini kullanıcılara sundu. Sunulan bu özellik ile birlikte Clubhouse’a benzeyen sesli sohbet odalarını kullanıcılar kullanabilecek. Canlı Ses Odası adıyla yapılan tanıtımda özelliğin detaylarına da yer verildi. Özellik şimdilik ise sınırlı sayıda kullanıcıya sunuldu.

Facebook Canlı Ses Odalarını Tanıttı

Facebook yeni bir özelliğini kullanıcılarına tanıttı. Canlı ses odaları özelliği ile birlikte Facebook artık Clubhouse’a benzer bir kullanım olanağı sunacak. Marka tarafından yapılan açıklamalarda canlı ses odaları şimdilik tanınmış olan kimseler ve Facebook gruplarının erişiminde açık olacak. Aynı zamanda yine bir tür Clubhouse benzerliği olarak özellik şimdilik ABD’deki IOS kullanıcıları için aktif hale getirildi. Ancak ilerleyen dönemlerde tüm kullanıcılar ve platformlar için özelliğin aktif hale getirilmesi tahmin ediliyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamada oda sahipleri tanınan kimselere ya da dinleyicilere davetiye de gönderebilecek. Gönderiler de yayın başlangıcından önce ya da yayın sırasında yapılabilecek. Konuşmacı sayısı da oda başına 50 olarak belirlendi. Dinleyici olarak ise herhangi bir sınırlama getirilmedi.

Facebook Canlı Ses Odaları Özellikleri

Facebook canlı ses odaları özellikleri açısından nasıl olacağına dair de açıklama yaptı. Grup yöneticileri tarafından bir grupta kimlerin konuşma başlatabileceğine yönelik karar verilebilecek. Herkese açık olan gruplarda ise hem grup üyeleri hem de aynı zamanda ziyaretçiler de ses odalarına katılım sağlarken gizli gruplara ise sadece grup üyelerinin katılımı yapılacak.

Ses odasında kurucu olanlar ise bağış toplama yayınları adına kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak da seçilebilecek ve böylece dinleyiciler ile konuşmacılar doğrudan kuruluşa bağış yapabilecek. Bu kapsamda ses odaları IOS kullanıcıları tarafından oluşturulacak olsa da Android ve web kullanıcıları da şimdilik katılım sağlayabilecek. Ancak ilerideki zamanda web ve Android kullanıcıları da konuşma başlatabilecek.

Facebook tarafından bu sunulan özellik ise tamamen Clubhouse’un benzeri olduğu yönünde eleştiriler aldı. Her ne kadar Clubhouse ile benzerlik taşıyor olsa da Clubhouse’un yöntemi yasalar gereğince tescil edilmiyor ve esasında konuşma odalarını dileyen herkes kendi altyapısını kullanarak geliştirebiliyor. Bu yüzden Facebook, işlevsel bulduğu bir özelliği benzer özellikler ile kullanıcılara sunuyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap