1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Ekran Kartı Nasıl Takılır, Nasıl Temizlenir?

Ekran Kartı Nasıl Takılır, Nasıl Temizlenir?

featured

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları için ekran kartı nasıl takılır sorusu önemli bir soru olarak öne çıkıyor. Ekran kartı değişimi ya da tamiri için yapılacak olan müdahaleler oldukça kolaydır. Basit adımlar ile birlikte bilgisayarınızda bulunan ekran kartını değiştirebilir ya da temizlemek için çıkarabilirsiniz.

Ekran Kartı Neden Önemli?

Ekran kartı kullanımı grafik açıdan daha iyi sonuçlar almak için önemlidir. Ekran kartı olmayan bilgisayarlar da bulunmalarına karşılık bu türden bilgisayarlarda grafik temelli işlemler yapılmamaktadır. Ekran kartı başta oyunlar olmak üzere videoların yüksek kalitede izlenmesi, çeşitli grafik programlarının çalıştırılması ve son olarak kripto para madenciliği için önemlidir.

Ekran kartı özelliklerinin yüksek olması kullanıcının daha iyi bir bilgisayar deneyimi yaşamasını da sağlar. Bu yüzden ekran kartı kullanımı bilgisayarların asli donanımları olarak kabul edilmektedir. Özellikle toplama bilgisayar alıyorsanız ekran kartının takılması için püf noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Ekran Kartı Nasıl Takılır?

Ekran kartı takmak oldukça kolay bir işlemdir ancak takma ve sökme işlemleri sırasında kartın ya da ana kartın zarar görmemesi için özenli davranmak gerekmektedir. Günümüzdeki ekran kartlarının sağ ve sol kısımlarında klipsler bulunur. Bu klipsleri öncelikle açın ve ana kartta yer alan ekran kartı yuvasına tam olarak yerleştirin. Bu aşamayı doğru yaparsanız “klik” diye bir ses çıkacak ve klipsler de otomatik olarak kapanacaktır. Eğer ekran kartı yamuk duruyorsa ya da klipsler kapanmamışsa bu durumda ekran kartını tam olarak doğru yerleştirememişsiniz demektir.

Yuvaya kartı yerleştirdikten sonra gerekli olan kablo bağlantılarını da yapmalısınız. Kablonun takılması CPU’ya dönüktür ve güç kaynağından gelen yuvaya ekran kartı kablosunu takabilirsiniz. Bazı ekran kartları doğrudan gücünü ana karttan alır, bu durumda da kabloyu ana karta takmanız gerekir.

Ekran Kartı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ekran kartı temizliği yapmak zamanla performans kayıplarının önüne geçilmesi için yapılmalıdır. Ekran kartı soğutma için geniş fanların olduğu bir parça olduğundan zamanla bu fan içine toz dolarak soğutmanın rahat olmasının önüne geçer. Bu yüzden ekran kartınızı yuvadan çıkararak diş fırçası ile fan kısmını temizleyip daha sonra elektrikli süpürge ile kalan toz ve kirleri çekebilirsiniz.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap