1. Ana Sayfa
  2. Genel İnceleme Haberleri
  3. DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Giderilir?

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Giderilir?

featured

DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu internet erişimini kısıtladığı için oldukça önemli bir sorundur. İnternet günümüzde vazgeçilmez bir hale geldiği için DNS sorununu çözebilmek de kullanıcılar için gereklilik taşıyor.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası

DNS olarak bilinen sistem internet sitesine kullanıcıların erişimlerini sağlamakta olan en temel yapılardan birisidir. Sistem, sitelerin alan isimleri ile bağlantı kurulmaya çalışıldığında cihazın IP adresi arasında bağlantı kurulmasını sağlamaktadır. Bunun da ağ bağlantısı üzerinden gelmiş olan IP sorgulamalarının yanıtlanması ile gerçekleştirmektedir. Bu sayede de internet kullanıcıları DNS ile girmek istedikleri siteye girebilmektedir.

Ancak DNS yapısı gereği pek çok soruna yol açabilmektedir. Bu hataların başında ise DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası gelmektedir. Bu sorun olduğunda ise internete erişim sağlanamayacaktır. Bu yüzden hatayı çözmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Başka Tarayıcı Kullanın

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasını çözmek için öncelikle kullandığınız tarayıcıyı güncelleyebilir ya da başka bir tarayıcı deneyebilirsiniz. DNS sorunu tarayıcılardan kaynaklı olabildiği için ilk olarak girmeye çalıştığınız siteye başka bir tarayıcıdan girmeye çalışın. Eğer sorun devam ediyorsa başka yöntemleri deneyebileceksiniz.

Antivirüs Programınızı Kontrol Edin

DNS hatası için antivirüs programları engelleme yapabilmektedir. Bu durumda antivirüs programından kaynaklı olup olmadığını anlamak için programı öncelikle kapatın. Daha sonra tekrar internete girmeye çalışın. Eğer siteye erişim sağlarsanız antivirüs programından kaynaklı sorun olduğu için gerekli ayarlamaları yapmanız gerekir.

DNS Adresini Değiştirin

DNS sorununu çözmek için DNS adresini otomatik olarak almıyorsanız bu adresleri değiştirebilirsiniz. Bazı durumlarda daha sorunsuz internet erişimi sağlanması için DNS adresi el ile girilmektedir. Bu durumda da mevcut adres bir süre sonra sorunlara yol açabilmektedir. Bunun için Ağ ve İnternet klasörünü açarak güncel bağlantınızın üzerine sağ tıklayıp özellikler deyin. Daha sonra IPV4 kısmından DNS adresini güncelleyin ya da otomatik hale getirin.

Modemi Kontrol Edin

DNS hatası için bir diğer etmen de modemden kaynaklı olabilir. Öncelikle modeminizi sıfırlayın. Hatanın devam etmesi halinde internet sağlayıcınız ile iletişime geçerek DNS hatasının çözümü için yeni modem talebinde bulunabilirsiniz.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap