1. Ana Sayfa
 2. Güncel Yazılar
 3. DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

featured

İnternet kullanımının sınırlarını genişletmek, engelli sitelere girmek, daha hızlı erişim sağlamak başta olmak üzere yaygın bir şekilde kullanılan uygulamalardan biri de DNS’dir. Bu noktada birçok kişi DNS ayarları nasıl yapılır sorusuna ilişkin cevabı merak etmekte olup bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’de engelli olan, sadece bir başka ülke vatandaşlarına hizmet evren bir internet sitesine erişmek DNS ayarlarını yaparak, o ülkeden giriş yapılıyor gibi göstermek ile mümkündür. Bunun için de günümüzde DNS ayarları Windows ve Apple işletim sistemli bilgisayarlarda farklı olarak yapılabilmektedir.

DNS, 256 karakter içeren host isimlerinin IP’ye çevrilerek kullanılmasını sağlayan bir sistem olmakla birlikte makinaların internet üzerinde haberleşmesine imkan tanıyan bir erişim sistemidir. Bu noktada özellikle IP adresini çözümleyerek ilgili ülke sunucularına erişerek internet üzerinde gezmenizi sağlar.

Windows Üzerinden DNS Ayarı

Birçok kullanıcısı bulunan Windows işletim sistemi üzerinden DNS ayarları nasıl yapılırdenildiğinde izlenecek adımlar kolaydır. Windows 10 üzerinden DNS değiştirmek ya da DNS ayarlarına ulaşmak isteyenler:

 • İlk yöntem olarak Başlat’a tıklanır, Denetim Masası yazılır ya da Denetim Masası simgesine tıklanır.
 • Denetim Masası üzerinden Ağ ve Paylaşım Merkez açılır.
 • Açılan bu sayfa üzerinden mevcut bağlantı ayarları görüntülenebilmektedir.
 • Kullanmakta olduğunuz internet simgesi üzerine tıklayın.
DNS ayarları nasıl yapılır
DNS ayarları nasıl yapılır
 • Açılan internet durum menüsünden Özellikler butonuna tıklanır.
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneği seçilerek yine özellikler butonuna tıklanır.
 • Açılan bu yeni sayfadan ise yeni DNS adresini protokole uygun olarak girmeniz gerekmektedir.

Apple Mac Üzerinden DNS Değiştirme

Apple kullanıcılarının kullandığı MAC bilgisayarlarda DNS değiştirme işlemi yapmak için ise izlenmesi gereken adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür. Öncelikle bilgisayar üzerinden sistem tercilerinesimgesine (SystemPreferences) tıklanır. Daha sonra açılan sayfadan Ağ (Network) seçeneği, ardından gelen ekran üzerinden ise sol tarafta yer alan menüde mevcut bağlantınızın bulunduğu ağa tıklayarak “İleri Düzey” seçeneği seçilir.

Açılan bu sayfadan DNS sekmesi altında IPv4 veya IPv6 adresleri kısmında bulunan “+” ya da “-”butonlarına çift tıklanmalıdır. Gireceğiniz adresleri girdikten sonra Tamam diyerek işlemi tamamlamak mümkündür.

DNS ayarları nasıl yapılır

Android ve iOS Üzerinden DNS Değiştirme

Günümüzde artık telefonlar da internet üzerinden her siteye erişmek için DNS ayarlarının yapıldığı platformlardan biri olmuştur. Bu noktada akıllı telefonlar üzerinden DNS ayarları nasıl yapılır soruna yönelik cevap ise hem iOS hem de Android üzerinden farklı cevaplara sahiptir.

 • Android telefonlar üzerinden DNS değiştirmek isteyenler için ilk adım Wi-fi ayarlarının olduğu kısma gelmektedir. Bu ayarlar kısmında bağlı olduğunuz internet bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra karşınıza gelen “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine girilir.
 • Bu sayfadan IP ayarları kısmında DNS yazan kısma istediğiniz DNS adresini girerek tamam deyin. İşlem bu kadardır.
 • iOS üzerinden DNS değişimini yapmak için ise Ayarlar kısmına giriş yapılmalıdır. Ardından bağlı olunan ağ seçilir ve DNS yazan alana dokunulur. Değiştirilmek istenen DNS adresi girilir ve işlem tamamdır.

Özellikle yasaklı sitelere girişte DNS ayarları nasıl yapılır sorulduğunda yukarıda yer alan adımlar takip edilmeli ve mutlaka güncel DNS adresleri kullanılmalıdır. Aksi taktirde sitelere erişim yine sağlanamaz.

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap