1. Ana Sayfa
  2. Testler
  3. Cihaz Performansı Ölçen Geekbench Testi Nasıl Yapılır?

Cihaz Performansı Ölçen Geekbench Testi Nasıl Yapılır?

featured

Geekbench testi telefonlardan bilgisayarlara cihazların performans ölçünü kolay şekilde yapmanızı sağlıyor. İlk başlarda akıllı telefonların pil performansının ölçümü için faaliyet gösteren Geekbench, şimdi cihazların daha gelişmiş özelliklerini test etmek için kullanılıyor.

Geekbench Testi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Özellikle yeni bilgisayar, telefon ya da tablet gibi cihazlar alındığında donanım özelliklerinden tam emin olunmayan durumlarda performans testi yapmak gerekmektedir. Performans özellikleri sayesinde cihazın durumunun ne olduğu ve neler yapılabileceğini öğrenmek de mümkün oluyor. Geekbench Testi de tam olarak bu performans ölçümünü çok kolay bir şekilde yapabilmenize olanak tanıyor.

İlk sürümleri kapsamında sadece akıllı telefonların pil ömürlerini ölçmek için batarya üzerinden çalışma gösteren Geekbench günümüzde bilgisayarların da performansını ölçmek adına rahatlıkla kullanılabiliyor.

Geekbench Testi Nasıl Yapılır?

Geekbench testi yapmak için öncelikle Geekbench uygulaması edinmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle Geekbench 5 versiyonunu resmi internet sitesinden indirmeniz gerekiyor. İndirme işlemi öncesinde hangi cihaz için indirme yapmak istiyorsanız ona yönelik seçim yapmalısınız.

Uygulama indikten sonra kurulum işlemlerini yapın ve Geekbench kurulumu bittikten sonra uygulamayı çalıştırın. Geekbench 5 şimdilik macOS, Windows, Linux, Android ve iOS için kullanılabiliyor. Bu noktada bilinmesi gereken bir diğer konu da Geekbench ücretsiz olarak kullanım ne yazık ki sunmuyor. 1 dolardan 100 dolara kadar farklı paketler olarak sunulan Geekbench uygulaması için ödeme yapmanız gerekecek. Birden çok cihazda test yapmayacaksanız en düşük paketi satın alabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra uygulamayı başlatın ve program kendiliğinden cihazın tüm özelliklerini analiz etmeye başlayacaktır. Geekbench testi yapmak için arka planda başka programların kullanılmadığına da dikkat etmelisiniz aksi halde çıkacak sonuçlar yanıltıcı olabilir.

Geekbench testi cihazı çok kapsamlı şekilde incelemektedir ve farklı donanımlar ile de kıyaslama yapmaktadır. Bu yüzden testin çok kısa süreceğini düşünmemelisiniz. Donanım sayısına göre değişmekle birlikte test en az 30 dakika sürecektir.

Geekbench yaparak almış olduğunuz cihazın performansını tam öğrenebilir ya da satmak istediğiniz cihazın performans özelliklerini tam olarak öğrenerek karşı tarafa doğru bilgi verebilirsiniz.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap