1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Black Mirror’da yer alan teknolojiler

Black Mirror’da yer alan teknolojiler

Black Mirror’da yer alan teknolojiler

Black Mirror’da yer alan teknolojiler arasında pek çok fütüristik teknolojiler de yer alıyordu. Bu konuda gerçekleşmesi muhtemel teknolojilerden bahsedeceğiz.

Black Mirror, Birleşik Krallık merkezli bir bilim kurgu dizisi. Dizide teknolojinin olumsuz yanlarına yer veriliyor. Yani teknolojinin insanları nasıl değiştirdiğini ve teknolojinin nasıl tehlikelere yol açtığını bu dizide öğrenmek mümkün. Gelin hep beraber dizide geçen bazı teknolojiler hakkında konuşalım.

Bilim kurgu dizisi Black Mirror’da yer alan teknolojiler

Black Mirror’da geçen teknolojilerden birisi insanların birbirlerine puan vermesi ve puana göre hizmet sunuluyor olması. İnsanlar diğer insanların davranışlarına göre birbirlerini puanlıyor ve bu dijital ortama kayıt ediliyor. İnsanlar diğer bir insanın puanını görerek onun nasıl bir insan olduğunu anlamaya çalışıyor. Günümüzde Çin’de buna benzer bir teknolojinin kullanıldığını biliyoruz.

Black Mirror’da yer alan teknolojiler arasında dikkat çeken bir diğer teknoloji beyinde yer alan bir anıyı silme veya beyni değiştirme olarak bulunuyor. Bu teknoloji ile birlikte kişi istediği bir anıyı unutabiliyor veya kişinin kafasına farklı bir bilgi yerleştirilebiliyor. Günümüzde buna benzer olarak Neuralink ve BrainGate gibi pek çok firma bulunuyor. Bu firmalar beyin ile bilgisayar iletişimini geliştirmeye çalışıyor.

Black Mirror’da yer alan teknolojiler

Dizide yer alan teknolojilerden birisi de DNA’nın dijital ortama aktarılması ve bir canlı ortaya çıkarılmasıydı. Yani uygulama dijital bir canlı üretiyor ve aktarılan DNA’daki bilgileri kullanıyordu. Bu da gerçek hayattaki kişi ile aynı kişisel ve fiziksel özelliklere sahip, benzer şekilde konuşan bir kişinin ortaya çıkmasına olanak sağlıyordu. Dizideki bölümde dijital ortamdaki kopyanın kendisini gerçek sanması ve orada mahsur kaldığını düşünmesi de ayrı bir konu. Dijital teknolojilerin gelişmesiyle birlikte ve insanların genetik yapısının ve beyninin daha da çözümlenmesiyle beraber bu gibi projeler ortaya çıkabilir.

Black Mirror’da yer alan teknolojiler arasında bir insanın robot halini gerçekçi bir şekilde üretmek olmakta. Bir bölümde yer alan teknolojide karakter, ölen kişinin bir robotunu sipariş ediyor. Öncelikli olarak telefondan sohbet ederek ve konuşarak bu ilişkiyi sürdüren kişi, sonrasında gerçek bir insan görünümüne sahip robot alıyor. Bu robot sadece sosyal medya gibi dijital ortamda yer alan kişisel verileri kullanarak kaliteli bir iletişim kurabiliyor. Böyle bir teknolojinin gelmesi muhtemel çünkü dijital ortamda bir kişinin yaptığı her bir paylaşım o kişiyi yansıtıyor, o kişinin düşüncelerini ortaya koyuyor. Yapay zeka ile birlikte bu şekilde sohbet botlarının ortaya çıkması mümkün.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap