1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Bilgisayarların gelişim tarihi

Bilgisayarların gelişim tarihi

Bilgisayarların gelişim tarihi

Bilgisayarların gelişim tarihi hakkında bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu konuda bilinmesi gerekenleri derledik.

Bilgisayar, temelinde makine dili yatan ve çok büyük işlemleri kısa süre içerisinde halleden bir teknolojik makine. Örneğin bir insan binlerce matematik işlemini uzun sürede yaparken bilgisayar bunu anında halledebiliyor. Matematikte ve iş alanında büyük bir kolaylık sağlayan bilgisayarlar ev kullanıcıları ve oyuncular için de oldukça faydalı oldu.

Bilgisayarlar ile birlikte yayılmaya başlayan internet ise bilgisayarların birbirine bağlanıp büyük bir bilgisayar ağı oluşturmasıyla ortaya çıktı. Bu sistem ile birlikte kullanıcılar web sitelerinde gezmeye başladı, sosyal ağlarda gezdi ve daha fazlasını yaptı. Bilgisayarlar ile ilgili anlatılması gereken pek çok şey bulunuyor.

Bilgisayarların gelişim tarihi

Bilgisayarlar hakkında bilinmesi gereken çok şey olsa da her şeyi bu konuda sığdıramayız. Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki bazı uzmanlar ilk bilgisayarın yaklaşık 2.000 yıl önce ortaya çıkan bir abaküs olduğunu söylüyor. Çünkü bildiğiniz üzere bilgisayarların temelinde matematiksel işlemler yatıyor. Abaküs de matematiksel amaçlar için kullanılıyor. Şunu da belirtmeliyiz ki geçmiş yıllarda da bilgisayarlar vardı fakat o zamanın insanları bilgisayarı elektronik alet olarak yorumlamıyordu.

İlerleyen yıllarda daha gelişmiş hesap makineleri ortaya çıktı, bunlar da birer bilgisayar kabul edildi. Asıl büyük devrim 1700’lü yıllardan sonra delikli kartların ortaya çıkmasıyla yani sanayi devrimi sonrasında yaşandı. Artık hesaplamalar delikli kartlar sayesinde makineler ile daha hızlı yapılabiliyordu.

20. yüzyıla kadar bilgisayarların gelişim tarihi konusunda çok büyük bir gelişme olmadı, genel olarak delikli kartlar kullanımdaydı. 20. yüzyıl ile birlikte bilgisayarlarda büyük gelişmeler yaşandı. Artık bilgisayarlar elektronik ortamda çalışıyordu. 1937’de ortaya çıkan bir bilgisayar elektronik devreler kullanıyordu. Bu bilgisayarın en büyük ayrıcalığı büyük matematiksel işlemler yapabilmesiydi.

1940’lı ve 1950’li yıllarda bilgisayarlar ile ilgili çeşitli gelişmeler yaşandı. İlk bilgisayarlar büyük lambalar kullanıyordu. Makine dilinde lamba açık ise 1, kapalı ise 0 anlamına geliyordu. 1945 yılında piyasaya sürülen ENIAC, devrim niteliğinde yeniliklere sahipti. RAM bellek kullanan bu bilgisayar elektron tüpleri içeriyordu. Programlanabilir özelliği ve hızıyla insanları etkisi altına alan bu bilgisayar, şu anda müzede sergileniyor.

İlerleyen yıllarda bilgisayarlar artık transistörler ile birlikte çalışmaya başladı. Bu da bilgisayarların boyutunu daha da küçülttü. 70’lı yıllara kadar pek çok gelişme ile ön plana çıkan bilgisayarlar için kişisel bilgisayar fikri ortaya çıktı. 70’li yıllardan sonra evlere giren bilgisayar, günümüzde halen gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknolojilerden birisi de kuantum bilgisayarlar olmakta.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap