1. Ana Sayfa
 2. Donanım Haberleri
 3. Bilgisayardan Ekran Videosu Nasıl Alınır?

Bilgisayardan Ekran Videosu Nasıl Alınır?

Bilgisayardan Ekran Videosu Nasıl Alınır?

Bugün ki makalemizde bilgisayardan ekran videosu nasıl alınır sorusuna yanıt verecek ve ekran videosu alma programları üzerine konuşacağız birlikte. Bildiğimiz gibi artık YouTube ve Twitch gibi birçok farklı video ve canlı içerik platformu oluşturuldu. Bu platformlar için video geliştirmek üzere bilgisayardan ekran videosu kaydetme programlarına da ciddi manada ihtiyaç duyuldu.

Bilgisayardan ekran videosu kaydetme ile alakalı olarak birçok kişi ciddi manada araştırma yapıyor. Bizde bu anlamda sizlere en kesin kaynaklardan en ideal seçenekleri sunacağız. Merak ettiklerinizi ve yapamadıklarınızı yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve etraflıca bilgi edinme şansına da sahip olabilirsiniz.

Bilgisayardan Ekran Videosu Nasıl Alınır?

Bilgisayar üzerinde ekran videosu kaydı yapabilmek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Tabi ki biz en kolaydan aracı ikincil yazılımlar gibi seçeneklere doğru evrilerek sizleri bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz. Öncelikle Windows 10 işletim sisteminde bulunan bir araç ile başlayalım.

Windows 10 Dahili Oyun Çubuğu ile Ekran Videosu Alma

Windows 10 işletim sistemine dahil olarak XBOX oyun hizmetleri de kurulu vaziyette geliyor. Bu oyun hizmetlerinin içerisinde de ekran videosu almanıza imkan tanıyan bir dahili oyun çubuğu söz konusu. Bu çubuğu aktif etmek için;

 • WİN tuşuna basın. Başlat menüsü açıldıktan sonra XBOX GAME BAR seçeneğini göreceksiniz, tıklayın.
 • Akabinde bilgisayarınızın ekranı hafif karacak ve karşınıza üst kısımda butonlar gelecektir.
 • Bu butonlar içerisinde YAKALA yazan seçeneğe tıklayın ya da WİN + ALT + R kısayol tuşunu tuşlayın.
 • Karşınıza gelen uyarıda BU BİR OYUN MU seçeneğine EVET sekmesine tıklayın ve devam edin.
 • Kaydettiğiniz ekran videosu BELGELER > VİDEOLAR klasörü içerisine kayıt edilecektir.

Ekran Kartı Yazılımını Kullanarak Ekran Videosu Kaydetme

Bilgisayardan ekran videosu nasıl alınır sorusunun en kolay yöntemlerinden birisi de ekran kartınızı kullanmak olacaktır. Yeni nesil ekran kartı yazılımlarının kendi içerisinde tamamen ücretsiz ekran videosu kaydetme araçları söz konusudur.

AMD Radeon Software Adrenalin Edition ve GeForce Panel üzerinde AYARLAR kısmında ekran videosu kısayol tuşlarını ayarlayabilirsiniz. Ayarladıktan sonra bu kısayolu ne zaman kombin ederseniz sizin istediğiniz klasör içerisinde istediğiniz ekran videosu kayıt edilir. Üstelik ekran videolarının görüntü kalitelerini de tamamen siz seçme şansına sahip olursunuz.

İkinci Parti Ekran Videosu Kaydetme Programları Kullanma

Ekran videosu kaydedebilmeniz için ikinci ya da üçüncü parti yazılımlar son derece fazladır. Bu programları crackli bularak ya da lisanslı olarak satın almak sureti ile istediğiniz seçenekleri değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz. Ekran videosu kaydetme programları için indirme linklerini de sizlere sunacağız. Birkaç önerimiz şu şekildedir;

 • FlaschBack Express indir. Çok pratik bir uygulamadır ve ücretsiz deneme sürümü çok kullanışlıdır.
 • ApowerSoft indir. Bu uygulama da muazzam bir arayüz ve kaliteli ekran videoları çekmeniz için idealdir.
 • Movavi Screen Recorder indir. Pratik arayüzü ve gelişmiş altyapısı ile birlikte 2K kalitesine kadar ekran videosu deneyimini sizlere sunar.

Bu üç programı kırmızı bağlantılara tıklayarak indirebilir ve en ideal seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bilgisayardan ekran videosu nasıl alınır sorusuna dair diğer merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan da bizlere sorabilirsiniz.

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap