1. Ana Sayfa
 2. Donanım Haberleri
 3. Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Birçok kişinin tam olarak yapamadığı bilgisayardan ekran görüntüsü nasıl alınır sorusuna yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi bilgisayardan çektiğimiz ekran görüntüleri birçok farklı noktada bizler için önemli hale gelebilir. Çok basit olarak yapabileceğiniz bu işlemi birçok kişi bilmediği için sitemizin kapsamlı içeriğinde elimizden geldiğince sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Windows ekran görüntüsü alma konusunda sizlere pratik klavye kısayolları ile birçok farklı seçenek sunuyor. Özellikle Windows 10 işletim sisteminde ekran resmi çekme çok daha kolay bir hale geldi demek yanlış olmaz. Klavye kısayolları sayesinde zamanda ve andan tasarruf ile ekranların resimlerini anlık yakalamak çok daha pratik ve ideal bir hale geliyor.

Windows Ekran (Resmi) Görüntüsü Nasıl Alınır?

Microsoft, zaman içerisinde işletim sistemini ciddi manada geliştirerek bu anlamda sınırları aşan seçenekleri sizlere sunuyor demek sanırım yanlış olmaz. Türkiye genelinde de ekran görüntüsü konusu artık yaygın bir hale geldi. Şimdi sizlere sunacağımız ekran görüntüsü (resmi) alma yöntemleri ile bu anlamda ki ihtiyaçlarınızı kolay yoldan gidereceğiz.

WİN + PRTSCN Kısayolu ile Ekran Görüntüsü Alma

Bu yöntemi kullandığınız zaman Windows, otomatik olarak ekran görüntüsünü alır ve bilgisayarınız içerisinde hazırladığı özel bir klasöre kaydeder. Klavyenizde yer alan WİN (PENCERE) TUŞU ile aynı anda PRTSCN tuşuna basılı tutun.

Basılı tuttuğunuzda ekranda hafif bir karar olup geri düzeldiğini göreceksiniz. Bu yöntem ile birlikte ekran görüntünüz almış olacak. Akabinde BU BİLGİSAYAR > RESİMLER > EKRAN GÖRÜNTÜLERİ klasörüne giderek aldığınız ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. Bu yöntem özellikle Windows 10 işletim sistemi için geçerlidir. Daha eski sürümlerde bu şekilde çalışmayacaktır.

Ekran Resmi Alma

PRTSCN ve PAİNT Yardımı ile Ekran Görüntüsü Alma

Bu yöntem özellikle Windows 8 ve daha eski işletim sistemi sürümlerinde kullanılması gereken yöntemdir. Tüm Windows sürümlerinde bu aşamaları sorunsuz bir şekilde uygulama şansına sahip olacaksınız. Bilgisayardan ekran görüntüsü alma açısından en ideal yöntemlerden bir diğeridir.

 • Ekran resmi çekmek istediğiniz ekranda sadece PRTSCN tuşuna bir kere basın.
 • Akabinde başlat menüsüne tıklayı ve arama kısmına paint yazın.
 • Gelen ekranda Paint uygulamasını açın.
 • Paint uygulaması açıldıktan sonra sol üst köşedeki YAPIŞTIR butonuna basın. Eğer bu buton yoksa klavyenizden CTRL + V kısayolu ile yapıştırın.
 • Çektiğiniz ekranın resminin paintte göründüğünü anlayacaksınız.
 • Sonrasında bu resmi dilerseniz kırpabilirsiniz.
 • Akabinde DOSYA > FARKLI KAYDET seçeneklerini tıklayarak masaüstüne kaydedebilirsiniz.

Windows Ekran Görüntüsü Alma

Windows Ekran Alıntısı Aracı ile Ekran Resmi Alma

Windows, bu anlamda alternatif ve kapsamlı seçenekler arayanlar için kendi içerisinde bir araç geliştirdi. Bu araç sayesinde de dilerseniz tüm ekranın, dilerseniz ise ekranda ki belirli alanların resmini alabilme şansına sahip oluyorsunuz.

 • Bilgisayarınızın başlat menüsüne tıklayın ve arama kısmına EKRAN ALINTISI yazın. Gelen seçenekler içerisinde göreceğinzi Ekran Alıntısı Aracı uygulamasını açın.
 • Akabinde uygulama karşınıza çıkacaktır. Uygulamanın üst kısmında MOD seçeneğine tıklayın.
 • MOD seçeneği altında birçok farklı seçenek bulunur. Tüm ekran için TAM EKRAN ALINTISI seçeneğini tıklayın. Eğer belli bir alanı ekran resmi alacaksanız DİKDÖRTGEN BİÇİMLİ EKRAN ALINTISI seçeneğini seçin.
 • Akabinde ekran resmi almak istediğiniz alanı mouse ile basılı tutmak sureti ile seçin.
 • Sonrasında alanı seçtikten sonra karşınıza ayrı bir ekranda görüntü gelecektir. Burada ise YENİ > FARKLI KAYDET seçeneğini tıklayarak ekran resmini kaydedebilirsiniz.

Screenshot Nasıl Alınır

 

Yorum Yap
 • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap