1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Bilgisayarda Mining Yapıldığını Nasıl Anlarsınız?

Bilgisayarda Mining Yapıldığını Nasıl Anlarsınız?

featured

Bilgisayarda mining yapıldığını anlamak özellikle üçüncü kişilerin sisteminizi sizin onayınız olmadan kontrol etmelerini önlemek açısından önemlidir. Kripto paraların yaygın hale gelmesi ile önemli bir kavram haline gelen mining yapmak farkına varmadan sizin bilgisayarınız üzerinden de yapılıyor olabilir.

Mining Nedir, Neden Yapılır?

Mining yapmak en basit tanımıyla kripto para madenciliği yapmaktır. Kripto paraların elde edilmesi bilgisayar üzerinden mümkündür ve onları ortaya çıkarmak da mining üzerinden mümkün olmaktadır. Özellikle günümüzde kripto paralar yaygın bir hale geldikleri için mining yapan sayısı da fazladır. Mining temel olarak ekran kartı gibi donanımları kullanarak elde edilmektedir. Mining için ekran kartı, RAM ve işlemci gibi donanımlar çalıştığından kendi sisteminiz de farkına varmadan bunlar için kullanılabilir.

Mining basit tanımıyla ekran kartı gibi donanımların çalışması ile güç kazanan ve blokzinciri olarak adlandırılan ağa kripto para algoritması işlenmesine denilmektedir. Bu durum da ekran kartı gibi donanımların yüksek seviyelerde çalışmasına neden olmaktadır.

Bilgisayarınızda Mining Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarda mining yapıldığını nasıl anlarım sorusuna yanıt aslında günümüzdeki imkânlar ile birlikte kesin çözümler sağlamıyor. Çünkü antivirüs yazılımları bile bilgisayarınıza girmiş mining yazılımlarını tespit etmekte güçlük çekebilir.

Ancak bu durumda kendiniz bilgisayarınızın performansından durumu anlayabilirsiniz. Özellikle yüksek çalışmada fan çalıştıran bir ekran kartına sahipseniz normal bir durumda ekran kartının fanının çalışması mining yapıldığına işaret olabilir. Bunun yanında oyunlarda ciddi FPS kayıpları yaşıyorsanız ve daha önceki performansı alamıyorsanız yine mining yapıldığını çıkarabilirsiniz.

Mining yapımında özellikle CPU kullanımlarınızı da kontrol edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde kontrol sağlamak için ctrl + alt ve delete tuşlarına basarak CPU’nun hangi seviyelerde olduğunu görebilirsiniz. Eğer boş halde bilgisayarınız yüzde 50 CPU kullanımı ve üzerine çıkıyorsa bu durumda kaçak mining yapmak söz konusu olabilmektedir.

Mining’den Nasıl Korunursunuz?

Mining’den korunmak için şimdilik antivirüs programları çok etkili bir koruma sağlamıyor. Bunu bilmeniz sadece antivirüs programlarına güvenmemeniz için önemlidir. Çünkü Mmining yapmayı sağlayan casus yazılımlar özellikle w-arez olarak ifade edilen indirmelerden kaynaklanır. Yani torrentten oyun indirmeniz, kaynağı bilinmeyen dosyaları bilgisayara yüklemeniz mining yapılması için fırsat vermektedir.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap