1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Back to the Future teknolojileri gerçek oluyor

Back to the Future teknolojileri gerçek oluyor

Back to the Future teknolojileri

Back to the Future teknolojileri yavaş yavaş gerçekleşmeye başlıyor. Bu konuda sinema filminde yer alan teknolojileri anlatacağız.

İlk filmi 1985 yılında yayınlanan ve 3 bölüm halinde izleyiciler ile buluşan Back to the Future filminin adının Geleceğe Dönüş olmasının sebebi karakterlerin geçmişe gitmesi ve sonrasında geleceğe hareket etmesi. İlk filmi büyük bir beğeni ile karşılaşan Back to the Future için ilerleyen zamanlarda 2 ve 3. film de çekildi.

Back to the Future filminde yalnızca geçmişe değil aynı zamanda geleceğe de gidildi. 2015 yılına giden karakterler, 2015 yılını yani geleceği fütüristik bir şekilde anlattı. 2021 yılına girmiş olsak da filmde yer alan bazı teknolojiler halen tam olarak gerçekleşmedi.

Back to the Future teknolojileri

80’li yıllarda çekilen filmde 2015 yılı için pek çok şey anlatılıyor. Bunlardan birisi uçan kaykay olarak dikkat çekiyor. Pek çok kişinin ilgisini çeken ve havada süzülerek giden kaykay henüz gerçekte yer almıyor olsa da bu konuda çalışmalar sürüyor. Filmde uçan kaykayın her zeminde rahatlıkla hareket ettiği görülüyor fakat gerçekte bazı zeminlerde böyle bir sistem mümkün.

Filmde dikkat çeken bir diğer teknoloji görüntülü görüşme olarak yer alıyor. Günümüzde Messenger, Skype, Discord gibi platformlarda ve ayrıca mobil hat üzerinden görüntülü görüşmek mümkün. Filmin görüntülü görüşme teknolojisini doğru bildiği söylenebilir.

Back to the Future teknolojileri

Back to the Future teknolojileri arasında kapıların otomatik bir şekilde tanıma sistemi ile birlikte açılabiliyor olması yer alıyor. Günümüzde bazı kapılarda böyle bir sistem var fakat her evde yaygınlaşmış değil. Otomatik kapı sistemi sayesinde insanlar anahtar ile uğraşmadan hızlı bir şekilde kapıları açabiliyor.

Filmde yer alan teknolojilerden birisi de mutfak teknolojileri olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi mikro dalga fırının küçücük dondurulmuş bir pizzayı birkaç saniyede ısıtıp büyük bir hale getirmesi. Küçük bir pizzayı büyüten bir sistem şu anda olmasa da birkaç dakikada pizzayı hazır hale getiren bir fırın bulunuyor.

Mutfak teknolojileri arasında yer alan bir diğer teknoloji de mutfağın üstünde yer alan bir yapay zeka olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin insanlar bir meyve istediğinde tavandan aşağı doğru meyve dolu bir tabak geliyor. Bu şekilde bir teknoloji geliştirmek günümüzde mümkün fakat filmde anlatıldığı gibi yaygın bir şekilde kullanılmıyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap