1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Apple Yeni İşlemcisini iPad’de Kullanacak

Apple Yeni İşlemcisini iPad’de Kullanacak

featured

Apple işlemci açısından her modelde kendisini geliştirmeye devam ediyor. zellikle yeni iPad için çıtayı oldukça yükselten Apple, iddialara göre gelecek yıl çıkması planlanan iPad için yeni nesil bir işlemci kullanacak. Bu bakımdan Apple TSMC tarafından üretilmiş olan 3nm işlemciye sahip olacak iPad ile kullanıcılarının beğenisine sunulacak.

Apple İşlemci Konusunda Seviyeyi Yükseltiyor

Alınan bilgilere göre Apple işlemci konusunda seviyeyi yükseltmeye hazırlanıyor. Üretilen yeni nesil 3nm boyutunda olan işlemcileri ilk kullanan markalardan birisi olacak Apple, bu işlemcileri yeni çıkacak olan iPad modelinde kullanacak.

Bunun yanında 3nm işlemci kullanacak olan tek marka Apple da olmayacak. Apple’ın yanında Intel de yeni işlemcileri test etmeye başladı. Testlerin sonrasında ise 2022 yılının ikinci yarısından itibaren olacak şekilde ticari amaçlı kullanım da başlamış olacak.

TSMC söz konusu çiplerin şimdi kullanılan 5nm işlemcilere kıyasla çok daha yüksek şekilde performans yaratacağını da belirtiyor. Üretici firma 3nm işlemcilerin 5nm boyutunda olan işlemcilere kıyasla performans bakımından yüzde 10 ile 15 arasında daha iyi sonuçlar vereceğini ifade ediyor.

Yeni İşlemci Performansı Arttıracak

Ayrıca yeni Apple işlemci daha iyi sonuç verirken sadece bunu performans olarak da etkilemeyecek. Performansın yanında güç tüketimi açısından da cihazlar daha iyi ve dengeli bir kullanıma sahip olacak. TSMC’ye göre 3nm işlemciler özellikle yüzde 25 ve 30 oranında daha az güç tüketiyor. Bu da cihazın kullanım süresinin artmasına olanak tanıyor.

Apple 3nm işlemci içerecek olan ilk ürünün iPad Pro olacağı ön görülüyor. Bunun yanında iddialara göre iPad Air bu işlemciyi taşıyan ilk model olabilir.

Geçen günlerde ortaya çıkan rapor ise OLED ekranlı iPad Pro modellerinin 2023 yılına sarktığını ifade etmişti. Bunun yanında OLED ekranlı iPad Air modeli ise 2022 yılında kullanıcılar ile buluşabilir. Bu yüzden yeni 3nm işlemcinin ilk denemesinin yapılacağı ürünün de iPad Air olma ihtimali oldukça yüksek görülüyor.

Yeni iPhone modelleri için ise şimdilik 3nm işlemcinin kullanılmasının zor olduğu ifade ediliyor. Bunun nedeni ise iPhone modellerinin zamanlaması olarak öne çıkıyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap