1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Apple firmasının girişim tarihi

Apple firmasının girişim tarihi

Apple firmasının girişim tarihi

Şu anda dünyanın en zengin şirketlerinden birisi olan Apple firmasının girişim tarihi nasıl gerçekleşti? Bu konuda detaylı bir şekilde cevaplayacağız.

Apple Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne’nin ortak bir şekilde kurduğu ve garajda çalışma hayatına başlayan bir şirket. Bu şirketin başarılı olmasındaki sebepler arasında Jobs ile Wozniak’ın stratejisi yatıyor. Wayne, bu konuda pek ön planda durmasa da Apple’a katkı sunmuş kişiler arasında bulunuyor.

Jobs, işin ticareti ile daha çok ilgilenirken Wozniak daha çok tasarım ve geliştirme sürecindeydi. Jobs’un yönetici ruhu daha ön planda iken Wozniak işin eğlencesindeydi. Jobs ve Wozniak bir olarak ortaya harika sonuçlar çıkardı.

Apple firmasının başarılı girişim tarihi

iPhone, iPad, Mac gibi pek çok ürünleri ile tanınan Apple, 1 Nisan 1976 tarihinde kuruldu. Şirketin ilk ofisi Steve Jobs’un evinin garajı idi. 3 ortak burada beraber iş yapıyordu. Apple I adında ilk bilgisayar çalışmalarına başlayan ekip, 200 adet cihazı tamamen elle üretti. 666,66 $ fiyat ile birlikte satılan ürün kısa sürede tükendi.

Apple I sonrasında çıkarılan Apple II, artık şirketin zengin olmasıyla birlikte daha profesyonel bir şekilde geliştirildi. Hem tasarımı açısından hem de özellikleriyle kullanıcıları etkileyen bu ürün de oldukça güzel bir rağbet gördü. Apple II sonrasında Apple III bilgisayarı piyasalarda yerini aldı.

Apple firmasının girişim tarihi

Steve Jobs’un da yer aldığı bir grup Apple çalışanı, Xerox Alto işletim sistemini incelemek için Xerox PARC şirketini ziyaret etti. Steve Jobs, grafiksel görünümüyle dikkat çeken Xerox Alto işletim sistemine hayran kaldıktan sonra Apple Lisa işletim sistemini geliştirme kararını aldı. Apple Lisa her ne kadar kaliteli bir cihaz olsa da yüksek fiyatından ötürü çok satılmayan cihazlar arasına girdi.

Apple, büyük bir şirket binasına geçtikten sonra çalışma ekibinin de büyümesiyle yönetim kurulu kurma kararı almıştı. Steve Jobs yaptıkları davranışlardan dolayı yönetim kurulunun dikkatini çekiyordu. Yönetim kurulu ile arasında sorun olan Jobs, Apple’dan istifa etme kararı aldı. Apple, bir süre bu şekilde devam etse de Jobs olmadan başarılı olamadığını anladı ve Jobs’u tekrar işe almak için teklif sundu. Jobs artık şirketin en başında yani CEO olarak yer alıyordu.

Apple’ın 2000’li yıllarda öne çıkan ürünlerinden birisi iPod idi. Kendisi tasarımı ile kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. iPod sonrasında mobil sektöre giren Apple iPhone cihazını tanıttı ve günümüzde halen üretmeye devam ediyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap