1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. Akbank Çöktü mü, Akbank’ta Neler Oluyor?

Akbank Çöktü mü, Akbank’ta Neler Oluyor?

featured

Türkiye’nin önde gelen bankalarından olan Akbank için bugün öğle saatlerinden beri müşteriler mobil ve internet üzerinden işlem yapamıyor. Akbank tarafından yapılan açıklamada da sistemde yavaşlama olduğu teyit edilirken müşteriler durumun ne zaman düzeleceğini merak ediyor.

Akbank Sistemleri Devre Dışı

Bugün sabah saatlerinden itibaren bankanın müşterileri uygulama ve internet bankacılığı işlemleri yapmak istediklerinde sisteme erişim sağlayamadı. Bu durum ise Akbank’a ne oldu sorusunu gündeme getirdi. Devamında ise Downdetector verilerine göre Akbank’a siber saldırı yapıldığı iddiaları da öne sürüldü.

Söz konusu iddia kapsamında Akbank’a siber saldırı gündeme gelirken bu konuyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 6 Temmuz sabahından beri Downdetector’e yapılan bildirim sayısı ise 800’e ulaştı.

Akbank’tan Açıklama

Konuyla ilgili olarak ise Akbank’ın Twitter hesabı üzerinden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sistemlerimizde yavaşlama ve kesintiler yaşanmaktadır. İlgili birimlerimiz konuyla ilgili çalışmaktadır. Müşterilerimizin gösterdiği anlayış için teşekkür ederiz.”

Söz konusu durum daha önce 2017 yılında da meydana gelmiş ve bir süre bankadan işlem yapmak olanaksız hale gelmişti. O tarihte sistemde yaşanan bir aksaklık olarak açıklama yapılmış ve herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştı.

Sadece Akbank için değil tüm bankaların mobil ve internet bankacılıkları çeşitli saldırılara karşı risk altında bulunuyor. Siber saldırı düzenleyen dünya genelinde çeşitli banka ve finans kuruluşlarını hedefleyerek kullanıcı bilgi ya da hesaplarını ele geçirmeye çalışıyor. Ancak banka ve finans kuruluşları diğer kuruluşlara göre çok daha geniş çapta güvenlik önlemi alıyor ve bu türden saldırılara karşı güvence sunuyor. Ancak saldırı yapıldığı sırada ise sistem kapatıldığı için müşterilerin sistem üzerinden işlem yapması da mümkün olmuyor.

Siber saldırının dışında sistemde yaşanan genel bir arıza da bu duruma yol açabilir. Bu yüzden söz konusu bankada yatırımları olanlar telaşlanmak yerine sistemin düzelmesini bekleyebilir. Sistemde meydana gelecek arıza sistemi kullanım dışı bıraktığı için bu türden sorunların yaşanması da muhtemel görünüyor.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap