1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. 3dfx markası ve girişim tarihi

3dfx markası ve girişim tarihi

3dfx markası

3dfx markası hakkında bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu konuda bir zamanlar popüler olan bu marka hakkında yer alan bazı bilgileri derledik.

Günümüz dönemini incelediğimizde genel olarak 3 ekran kartı markasının lider konumda olduğu görülüyor. Bunlar NVIDIA, AMD ve Intel olarak yer alıyor. Bu 3 marka ekran kartı işlemcisi üreterek oyunculara sunuyor. Günümüzde bu durum böyle olsa da 90’lı yıllar ekran kartı konusunda pek çok markanın bulunduğu canlı bir dönemdi. Bu ekran kartı markalarından birisi de 3dfx olarak yer alıyordu.

3dfx markası hakkında bilgi

3dfx markasından bahsetmeden önce 90’lı yıllar hakkında bazı bilgiler vermeliyiz. 90’lı yıllarda ekran kartı piyasasında 2 farklı ekran kartı türü bulunuyordu ve o zamanlar ekran kartları grafik kartı olarak adlandırılıyordu. Bu dönemde pek çok ekran kartında fan dahi bulunmuyordu. 2D hızlandırıcı ve 3D hızlandırıcı olarak ikiye ayrılan ekran kartlarının bu şekilde yer almasının sebebi 3D hızlandırıcıların daha pahalı olmasıydı. 3dfx, kullanıcılara uygun fiyat politikasıyla 3D hızlandırıcı sunmak için 1994 yılında kuruldu.

Firma ilk ekran kartını Voodoo Graphics olarak piyasaya sürdü fakat bu model halk arasında Voodoo 1 olarak adlandırılıyordu. 8 MB VRAM ve 50 MHz işlemci hızına sahip olan bu kart dönemine göre oldukça başarılı bir 3D grafik hızlandırıcısına sahipti. Uygun fiyatı ve OpenGL desteklemesi ile birlikte o kadar popülerleşen bir ekran kartı oldu ki yeni çıkan oyunlar artık desteklendiğini göstermek amacıyla oyun kapaklarında 3dfx logosunu kullanmaya başlamıştı. Şöyle bir örnek vermek gerekirse OpenGL modu ile 3dfx ekran kartında açılan Quake, diğer ekran kartlarına göre üstün performansa ve harika grafik kalitesine sahipti.

İlerleyen dönemlerde yeni ekran kartlarını piyasaya süren 3dfx yeni özelliklerden çok ekran kartının performansını yükseltmeyi hedefledi. Yeni özellikler arasında SLI teknolojisi yer alıyordu. SLI teknolojisi birden fazla ekran kartını bağlamayı sağlıyordu fakat o zamanki SLI teknolojisi bir oyunu hızlandırmaktan çok oyunun çözünürlüğünü yükseltmek için yer alıyordu.

Firma sonraları ASUS ve MSI gibi firmalarla çalışmayıp kendi ekran kartı modellerini kendisi piyasaya sürmeye başladı. Bundan dolayı bu firmalar NVIDIA ile anlaşıp NVIDIA’nın ekran kartı modellerini piyasaya sürme kararı aldı. 3dfx firmasının yaptığı bu hata onun çöküş dönemine girmesine sebep oldu. NVIDIA, 3dfx firmasını satın alarak onun teknolojilerini kullanmaya ve daha çok gelişmeye başladı.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap