1. Ana Sayfa
  2. Güncel Yazılar
  3. 11. nesil Intel işlemci fiyatları sızdırıldı

11. nesil Intel işlemci fiyatları sızdırıldı

11. nesil Intel işlemci fiyatları

11. nesil Intel işlemci fiyatları ile ilgili bazı veriler sızdırıldı. Ortaya çıkan fiyatlar bazı kullanıcıları üzebilecek seviyede.

Intel, oyunculara en iyi hizmeti sunmak adına çeşitli çalışmalar yapıyor ve işlemcilerini daha da güçlendirmeye devam ediyor. 11. nesil işlemci modellerini yakın zamanda çıkaracak olan Intel’in yeni işlemcileri için fiyat listesi ortaya çıktı. Peki 11. nesil Intel işlemci modellerinin fiyatları ne kadara yer alıyor?

11. nesil Intel işlemci fiyatları ortaya çıktı

Intel, 11. nesil Intel Rocket Lake işlemci modellerinin Mart ayının sonunda piyasaya sürüleceğini açıklamıştı. Mart ayı sonunda raflarda yerini almaya başlayacak olan 11. nesil Intel işlemciler için bir fiyat listesi ortaya çıktı. Ortaya çıkan fiyat listesi bazı müşterileri üzebilir. Fiyatları genel olarak incelediğimizde modellerin fiyatlarının bir önceki nesile göre daha yüksek olduğu göze çarpıyor. Örnek vermek gerekirse serinin en iyi modeli olan i9-11900K işlemcisinin fiyatı bir önceki nesile göre 51 dolar daha yüksek olarak raflarda yer almaya başlayabilir.

Intel Core i9-11900K modeli 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı olarak piyasaya sürülecek. 5.3 GHz işlemci hızına kadar yükselebilecek olan bu model 16 MB akıllı önbelleğe sahip olacak. DDR4-3200 MHz bellek desteğini içerisinde bulunduracak olan Intel Core i9-11900K modeli, 4K grafik çözünürlüğü desteği ile kullanıcıları karşılıyor olacak. İşlemcinin fiyatı 539 dolar olarak açıklandı.

Intel Core i9-11900KF modeli ise aynı özelliklere sahip fakat tek fark grafik işlemcisinin bulunmaması. Ek olarak sonunda K harfi bulunan modeller overclock yapmaya uygun işlemciler olurken F harfi bulunan modeller ekran kartı içermeyen işlemci modelleri olarak yer alıyor. Bunu da ek bilgi olarak verelim.

Bir diğer işlemci modeli Intel Core i7-11700K olarak bulunuyor. Bu işlemcinin özelliklerini incelediğimizde 5 GHz işlemci hızına kadar ulaştığı görülüyor. 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı ile müşterileri karşılayacak olan bu model, 4K grafikleri destekleyecek güce sahip. Modelin fiyatı 399 dolar olarak açıklanmış durumda.

Bazı kullanıcıların 11. nesil Intel işlemci fiyatları konusunda akıllarında bazı sorular kalabilir. Bu sorulardan birisi işlemcilerin neden fiyat artışı yaşadığı. İşlemci modellerinin fiyatlarının yükselmesinin sebebi bir taraftan küresel ısınma ile oluşan kuraklık bir taraftan yarı iletken sorununun ortaya çıkması. Bu da firmayı zor duruma sokan bir durum olmakta. Ayrıca talebin yükselmesi de fiyatları etkileyen bir konu.

Yorum Yap
  • Sen de Tilki'li Ol! 

Hemen Tilki'ye kayıt ol, sen de aramıza katıl ! 

Yorum Yap